TERMINY

18-19 WRZEŚNIA 2021 r. / WROCŁAW

 

200,00 1 000,00 

Zadaj pytanie na messengerze
Wyczyść
SKU: brak Kategoria:

PROGRAM SZKOLENIA

Dzień I (sobota):

9:00 Wstęp

– Wyjaśnienie podstawowych pojęć Medycyny Chińskiej

– Meridiany ścięgnisto-mięśniowe

– Diagnostyka palpacyjna meridianów ścięgnisto-mięśniowych (TMM)

– Porównanie teorii meridianów TMM do teorii taśm powięziowych na ilustracjach

12:00 Gua Sha

– Omówienia pojęcia

– Historia

– Badania

– Fakty i mity

– Narzędzia

– Wskazania i przeciwskazania

– Rodzaje wybroczyn

– Omówienie techniki

14:00 Przerwa na obiad 

15:00 Praktyka 

17:00 Protokoły terapeutyczne na wybrane kontuzje 

Koniec 19.00

Dzień II (niedziela):

9:00 Teoria

– Meridiany główne

– Narządy wg TCM

– Yin/yang

– Zimno/Gorąco

– Zastój Qi i Krwi

11:00 Moksa

– Omówienie pojęcia

– Historia

– Badania

– Rodzaje moksybucji (pośrednia, bezpośrednia, „domek”, moksa smoka itp)

– Wskazania

– Przeciwskazania

– Praktyka – technika moksy pośredniej, bezpośredniej, „domek” i inne modyfikacje

– Protokoły terapeutyczne na wybrane kontuzje i inne dolegliwości pacjenta

Koniec 17.00

OPIS SZKOLENIA

Szkolenie ma na celu przybliżenie fizjoterapeutom oraz masażystom dwóch technik terapeutycznych Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, moksybucji oraz gua sha.

Gua sha to forma powierzchownego masażu, zwykle narzędziowego, wchodzącego w zakres zabiegów realizowanych w medycynie chińskiej. Podczas zabiegu gua sha wykonuje się jednokierunkowe pocieranie skóry przy pomocy specjalnego przyrządu, którego celem jest wywołaniem podskórnych wybroczyn. Pomimo wielu kontrowersji, prawidłowo wykonana gua sha nie jest szczególnie bolesna dla pacjenta, a pozwala wspomóc terapię szeregu schorzeń, szczególnie mięśniowo-szkieletowych, ale również wskazana jest przy niektórych stanach chorobowych (na przykład przeziębieniu, zapaleniu zatok itp.) oraz przy niektórych specyficznych zaburzeniach narządowych.

Moksybucja (moksa) jest formą terapii ciepłem, podczas którego pali się zioło pozyskiwane jest z liści rośliny bylica pospolita (Artemisia vulgaris) z rodziny Compositae, małej rośliny rosnącej dziko i obficie w górach i na polach w Chinach. Moksę stosuje się w wielu różnych formach i postaciach, od bezpośredniej – rozpalanej bezpośrednio na skórze, bądź na imbirze, na igle, po pośrednią przy pomocy cygar czy tzw. „domków”. Według chińskich tekstów medycznych moksa może być skutecznie stosowana do osiągnięcia następujących efektów terapeutycznych: zwiększenia krążenia krwi i Qi, usunięcia Zimna, lepszego gojenia się tkanek, usuwania stanów zapalnych, utrzymania ciepła macicy niezbędnego do wywołania i utrzymania ciąży oraz do pobudzenia różnych dynamicznych procesów w ciele.

Dwie te terapie znakomicie się uzupełniają i mogą stanowić o kompletnej terapii, gdzie moksa używana jest bardziej do stanów przewlekłych, a gua sha częściej do stanów ostrych i podostrych.

Celem szkolenia jest zapoznanie kursanta ze specyfiką zabiegu gua sha i moksybucji – podstawami teoretycznymi, wskazaniami i przeciwwskazaniami do zastosowania, narzędziami i technikami bezpiecznej pracy, a także:

– stanem badań

– faktami i mitami

– podstawami koncepcji meridianów ścięgnisto-mięśniowych, meridianów głównych i nie tylko

– historią powstania metod i jej roli w medycynie chińskiej

– rodzajami powstających wybroczyn i ich interpretacją

– rodzajami moksy wraz z jej praktycznym zastosowaniem

Zajęcia skoncentrowane są głównie na praktyce, zarówno jeżeli chodzi o diagnostykę jak i techniczne wykonanie zabiegów gua sha i moksybucji.

 Po ukończeniu szkolenia każdy kursant otrzymuje imienny certyfikat.

Możliwość uzyskania dofinansowania z KFS

Na nasze szkolenie możesz uzyskać dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Sprawdź szczegóły!

Prowadzący

Mgr Michał Iwanicki

Fizjoterapeuta i akupunkturzysta z 11 letnim stażem pracy. Uczestnik wielu kursów z akupunktury i fizjoterapii, student studiów magisterskich w NanJing w Chinach na kierunku akupunktura (więcej na www.ivamed.pl ) oraz student Akademii Osteopatii we Wrocławiu. Organizator kursu „akupunktury klasycznej stylu jednej igły” i asystent akupunkturzysty CMD BSc Donalda Halfkennego, współorganizator szkoleń dla fizjoterapeutów z cyklu „akupunktura sportowa”, właściciel Centrum Fizjoterapii i Treningu Personalnego FSM (www.fizjosportmed.pl ), fizjoterapeuta sekcji pływackiej Śląska Wrocław.

Masz pytanie?

Napisz do nas!